Szabó Magda: Abigél
Kiss Nóra 2007.12.11. 21:08
Szabó Magda
Abigél
Ha valaki világirodalomban is elismert magyar művet akar olvasni – ami manapság ritkán akad – feltétlenül ajánlom neki az írónő egyik leghíresebb művét, amit ráadásul az ifjúságnak is írt.
Vitay Georgina Budán nőtt fel, meglehetősen nagy jólétben. Ám apja – aki egyedül neveli lányát – kijelenti, hogy hosszú időre el kell utazzon. Ez nem is lenne furcsa dolog, hisz a férfi katona, állása miatt gyakran van távol, ám amikor az is kiderül, hogy a lánynak egy teljes évet a szigorú szabályairól híres református gimnáziumban, a Matulában kell töltsön, az ügy kezd gyanússá válni.
Gina azt hiszi, apja hamarosan érte jön a távoli, alföldi városkába, ahol senki sem hallotta a nevét. Megérkezésekor a ruháit, értékeit elveszik tőle és a többi lányhoz hasonlóan neki is egyenruhát kell hordjon. De amikor nem akar részt venni megszokott játékukban, lenézi szokásaikat, a többi diák – úgy tűnik örökre – megharagszik rá.
Egyedül kell hát elviselje az iskola szigorú szabályait, az apja hiányát és társai ellenszenvét is. Lassan ő is hinni kezd az iskola hatalmas kertjében álló szobor legendájának. Valaki ugyanis mindig segít azoknak, akik Abigél korsójába dobják be a kéréseiket tartalmazó papírlapot.
De vajon ki lehet az a titkos jótevő, aki ezzel is megkönnyíti a lányok életét? És vajon miért hagyta magára ilyen hirtelen az apja a lányt? És vajon sikerül Gina szökése? Hogyan juthatna el Budára?
Ezekre a kérdésekre is választ ad a több mint 400 oldalas mű, mely krimiszerű izgalmakat és élvezetes történeteket tartalmaz. Ezt bizonyítja, hogy 1978-ban meg is filmesítették, amit azóta többször is sikerrel játszott a Magyar Televízió.
Szabó Magda (1917-2007)
Debrecenben született, majd a helyi egyetemen latin-magyar tanári diplomát kapott. Éveken keresztül nem publikálhatott, majd országos ismeretséget szerzett a Freskó és Az őz című munkáival. 5 évig a Tiszántúli Református Egyházkerület főgondnoka volt. Férje Szobotka Tibor író. Októberben volt 90 éves, mikor is országszerte ünnepelték és Debrecenben könyvesboltot neveztek el róla. November 19. – én halt meg, szobájában olvasva. Az egyik legtöbbet fordított magyar író, szinte minden alkotóterületen kipróbálta magát. Több művéből sikerfilmet forgattak.
|